Турбота про літніх людей – заняття, що вимагає спеціальних знань і навичок, причому не тільки в медицині, але і психології. Але далеко не у кожного з нас є можливість піти на спецкурси або найняти доглядальницю з професійною освітою. Однак якщо вам необхідно піклуватися про літніх людей, то треба знати з якими особливостями поведінки вам доведеться зіткнутися.

 

Психологічні особливості людей похилого віку

 

Одна з головних психологічних особливостей людей в літньому віці – почуття самотності. На жаль, для цього часто є об'єктивні підстави – брак спілкування, неувага з боку близьких, неможливість вести звичний спосіб життя і т. п. 

 

Почуття самотності виникає і з-за різниці поколінь — літнім людям важко знайти порозуміння з дітьми і внуками, важко орієнтуватися в їх інтересах. А друзів-ровесників, із зрозумілих причин, стає все менше і менше, старим не з ким поділитися своїми почуттями або часто вони залишаються незрозумілими. В результаті розвивається почуття самотності, яке завдає людині душевну травму.

 

Ще одна особливість полягає в тому, що літнім людям, як правило, важко адаптуватися до чого-небудь нового. Велику роль у цьому відіграє небажання розвиватися, а мотивація проста — «А навіщо мені це треба? Життя практично прожите!»

Багато асоціюють старість з неміччю і іноді настільки сильно, що самі починають відчувати себе немічними. Все це ускладнюється хворобами — літня людина починає занурюватися в них, постійно думати про свої болячки, відвідувати поліклініку, вишукуючи нові хвороби. Як результат – затяжна депресія і страх за своє життя. За даними досліджень більше 70% літніх людей перебувають у стані депресії або близькій до неї. 

 

Виникає питання — як допомогти нашим близьким і собі? Для початку необхідно визначитися з розумінням самого поняття «старість». Вона буває фізичної (хвороби, старіння організму), соціальної (вихід на пенсію і, як результат, звуження кола спілкування, втрата рідних людей, друзів), психологічної (втрата інтересу до навколишнього світу, до інших людей, небажання розвиватися). Виходячи з цього, ми бачимо, що фізичну і соціальну старість запобігти неможливо, а от боротися з психологічної можна і потрібно. Саме про це йдеться, коли говорять, що необхідно залишатися молодим душею. 

 

Нижче спробуємо розібратися, як допомогти літнім людям жити спокійніше, радісніше і цікавіше.

 

Все вийде, досить слідувати простим радам:

• не дозволяти літній людині замикатися в собі, але в теж час не варто нав'язувати своє спілкування, якщо на даний момент людина цього не хоче;

• знайти для літньої людини яке-небудь цікаве заняття, підтримувати його інтерес до хобі, якщо таке є; 

• важливо, щоб літні люди побільше гуляли на свіжому повітрі, сидіння в чотирьох стінах навряд чи додасть позитивних емоцій.

Насправді рідним і близьким, які здійснюють догляд за престарілими людьми, важливо зрозуміти, чого потребують люди похилого віку, які почуття вони відчувають, яка допомога їм потрібна. І допомога ця не повинна бути лише матеріальної. Літнім людям необхідно спілкування, розуміння, щоб було з ким обговорити свої проблеми. І, звичайно ж, треба терпляче відноситись до постійних скарг, особливо у хворих людей, не зриватися криком на їх витівки і примхи. Якщо літні люди відчують щирі увагу, турботу, що вони потрібні комусь , то багато проблем залишаться позаду.

Як видно з вищевикладеного, турбота про літніх людей вимагає не тільки щирого бажання допомогти, але також спеціальних знань і великої кількості вільного часу. На жаль, не завжди в домашніх умовах можна досягти якісного та правильного догляду за престарілими людьми. Тому можливо краще розглянути варіант проживання літньої людини в комфортабельному приватному будинку престарілих, в якому створені всі необхідні умови для такої категорії людей.

 567 001